Prvá čítačka a UKP - Slovo je nádych

06.04.2017

Bola streda, 08.02.2017,  a naše vydavateľstvo malo svoju prvú oficiálnu čítačku a UKP (uvedenie knihy do predaja). Ale ako sme sa k tomu dostali, prečo práve mesto Skalica a čo robíme s knihami, ak ich nekrstíme? Poďme na to postupne.


Našou prvou knihou, ktorá sa dočkala verejného čítania, bola kniha Slovo je nádych od Dominiky Elizabeth Hladíkovej. Aj keď ide až o druhý titul z našej dielne, k čítačke sme sa dostali skôr pri tomto titule. Vzhľadom nato, že autorka je z blízkeho okolia, rozhodli sme sa urobiť oficiálnu časť práve v Skalici.

Miesto nám zapožičala Mestská knižnica v Skalici, ktorej touto cestou ešte raz ďakujeme. Čítačka sa uskutočnila v menších priestoroch, kde sme sa pomestili a naplnili ich príjemnou atmosférou.

Naša časť - ja, Ivonka a Táňa - sme vyštartovali z Bernolákova okolo pol tretej. Cesta autom nám trvala o niečo dlhšie, takže na čítačku sme chvíľu meškali, pretože sme potrebovali ešte rozložiť nástroje, nachystať knižky na ukážku a zorientovať sa v priestore. Ale našťastie sa všetko stihlo tak, ako sa malo.

Na čítanie zavítala aj miestna televízia a zostrih z nej spolu s rozhovorom s Dominikou si môžte pozrieť tu (od času 5:50) - https://www.youtube.com/watch?v=m5mAjPJuj80&feature=youtu.be.

Počas hodinky som Dominiku "trápila" otázkami o knihe, o jej písaní, o jej tvorbe a plánoch do budúcna. Okrem čítania básní celé podujatie sprevádzal hudobný sprievod Táni Dankovej a Ivony Nagyovej. Miestnosťou sa niesli tóny zhudobnených básní zo zbierky Slovo je nádych, ktoré mali veľmi pozitívnu odozvu.

K oficiálnej časti patrilo uvedenie knihy do predaja (UKP), v ktorom Dominika prečítala jej obľúbenú časť z knihy a pripojila k nej zopár vlastných slov. Potom sa do knihy slávnostne podpísala a odovzdala ju zástupkyni knižnice, ktorej sme touto cestou knihu venovali.

Po diskusii, kde mali prítomní možnosť položiť Dominike otázky, sme ukončili akciu poďakovaním a potleskom. A ako pri každej podobnej akcii bola možnosť porozprávať sa s Dominikou osobne, povedať jej pár slov, vyfotiť sa s ňou či vystáť si rad na podpis knihy.

Táto výnimočná udalosť sa zapísala nielen do pamäte knižnice, ale aj vydavavateľstva a samotnej autorky. Ďakujeme všetkým zúčastneným a dúfame, že sa vidíme pri najbližšej príležitosti.


-DK-

(pozn. : Hoci sa UKP konalo ešte v mesiaci február, na spísanie dojmov nebol čas, miesto a ani tá pravá múza. Ospravedlňujem sa, že som tento článok dala do sveta tak neskoro, ale lepšie neskôr ako nikdy.)