Rozhovor s Lenonou Štiblaríkovou

17.03.2024

V tomto rozhovore nám odpovie na našich 6 otázok autorka Lenona Štiblaríková, ktorá okrem písania je aj súčasťou vydavateľstva Hydra. Svoju najnovšiu knihu Panelák - stratégia prežitia vydala v roku 2022.


Tvoj prvý napísaný príbeh.

Mala som asi osem rokov, keď som začala písať dobrodružný príbeh o chlapcovi, ktorého zajali piráti a on im unikol vďaka tomu, že ovládal karate. Už odmala ma to ťahalo k akcii a dobrodružstvu, k potrestaniu zla. K serióznemu písaniu som sa však dostala až ako dospelá a odvtedy som sa už nezastavila.

Tvoja obľúbená postava z tvojich príbehov.

Mám rada hrdinu Astrálneho pútnika, lebo je tak trochu mimoň. Jeho vedomie dokáže lietať po svete, prenikať do iného vesmíru, blúdiť a vracať sa späť do tela, to by sa páčilo aj mne. A Šťastlivec, ten má zasa šťastie a preto sa z nebezpečných situácií dostáva vďaka prílevu šťastia, ktoré dokáže vytvárať, hoci on o tom nevie. Bludička Malvína dokáže pomotať nepríjemným ľuďom ich cesty a poslať ich na nekonečnú púť hoc do púšte či do lesov, odkiaľ nikdy nevyjdú, čo tiež nie je na zahodenie. Popritom sú tieto postavy milé, nevinné, radi pomáhajú, vypočujú si blížneho, ale keď ich niekto poriadne naštve, robia strašné veci. Vtedy sa až bojím, čo všetko dokážu.

Tvoje obľúbené frázy alebo slová, ktoré (ne)používaš v tvorbe. 

Slovník mojich hrdinov vyjadruje ich povahu a charakter, používam nadávky a vulgarizmy, ak je to potrebné, ale nie vo vyjadreniach žien a dievčat, tam je mi to akosi protivné. Obľúbené frázy nemám, no v knihe Šťastlivec som zámerne vytvárala prirovnania, príslovia a porekadlá súvisiace so šťastím a špeciálne som ich dávala do kurzívy, aby vznikol akýsi lingvistický slovník, typický pre danú spoločnosť, ktorá šťastím platila, kupovala si ho, predávala ho, kradla a používala ako reálnu vec. Bavilo ma to.

Tak, ako hubár hľadá huby, ja lovím zrakom odpadky.  (Lenona Štiblaríková)

Tvoje veľkolepé autorské plány.

Mám dokončený román v žánre LitRPG, je to také zábavné postapo s prvkami satiry. Hrdinovia po globálnom incidente získajú interfejs a vidia svoje charakteristiky, musia zabíjať zombie a získavať skúsenosti, rastie ich úroveň, schopnosti a celkovo si zvykajú na nový svet. Plánujem napísať poviedku v štýle bizár pre zbierku poviedok, ktorú pripravuje vydať vydavateľstvo Hydra a prekladám druhý diel ságy o tom, ako sa stať K-popovou hviezdou (kórejský pop).

Tvoje iné kreatívne vyžitie. 

Konečne prišla jar, tak som vybehla na bežecký okruh. Rada behám. Na výlety a prechádzky do prírody si vždy beriem vrece a popri tom, ako obdivujem prírodu, hľadám zrakom to, čo do nej nepatrí. Tak, ako hubár hľadá huby, ja lovím zrakom odpadky. Občas vyšívam obrazy, vyrábam sviečky z včelieho vosku, zaujímam sa o apiterapiu (liečba včelími produktami) a na balkóne sa snažím dopestovať si bylinky.

Tvoji obľúbení slovenskí alebo českí autori. 

Zo slovenských autorov si rada prečítam knihy Jožka Mikloviča, Antona Stiffela, Janka Išu a Zusky Stožickej. Milujem Mycelium od českej autorky Vilmy Kadlečkovej a rada siahnem aj po akčných novinkách Františka Kotletu. Čítanie je pre mňa čistý relax, vyhľadávam a čítam nové fantastické formy a žánre, lebo ma to učí, obohacuje a potom niektoré pretavujem do vlastnej tvorby. Takto som napríklad využila formu drabble (poviedka do sto slov), RealRPG či žáner bizár.

Slovník mojich hrdinov vyjadruje ich povahu a charakter, používam nadávky a vulgarizmy, ak je to potrebné, ale nie vo vyjadreniach žien a dievčat, tam je mi to akosi protivné.  (Lenona Štiblaríková)