Paperback vs. tvrdá väzba

24.05.2024

Odveká dilema knihomoľov - paperback alebo tvrdá väzba? Pozrime sa na pár bodov tejto problematiky.

Kde sa vzala tvrdá väzba?

Tá je tu od prvej knihy. Či skôr? :)

A stále bude.

Nesmrteľná klasika, ktorá prešla svojím vývojom a aj v dnešnej dobe sa dá robiť ručne ako kedysi, ale to je už naozaj umenie.

Má viacero verzií a v našom Starom svete má stále významné miesto.

Kde sa vzal paperback?

Rozšíril sa v 19. storočí, ale masová produkcia začala až začiatkom 20. storočia. Viac kníh znamenalo viac peňazí pre vydavateľstvá, podstatné však bolo, že ceny kníh boli dostupnejšie pre obyčajný ľud (vplyv mala aj situácia vo svete). Knihy mohli byť menšie a prenosnejšie. Všeobecne sa však v prvej polovici 20. storočia paperback viazal na brakovú literatúru, hlavne science-fiction, fantasy a horor.

Praktickosť?

Všeobecne je známe, že paperback sa používaním viac zničí, resp. kniha je "občítanejšia". Ale nájdeme aj tvrdé väzby, ktoré nevydržia viac ako 30 strán čítania a zlomia sa.

Paperback je ľahší a viac prispôsobivý na cestovanie. Tvrdá väzba zvládne viac "prehadzovania sa" a aj po rokoch je viac vo forme.

Ale my sami sa vieme správať ku knihám tak, aby nám vydržali čo najdlhšie. Niekedy je však chyba vo výrobe a niektoré kusy sú "kazivejšie".

Ktorý tím ste? Paperback, tvrdá väzba či tím dobrých príbehov?

Cena?

Cena sa skladá z viacerých aspektov - formát, špeciálne požiadavky, počet výtlačkov, ai.

Tvrdá väzba vychádza stále drahšie ako paperback. Posledné roky (covid, ekonomická i politická situácia) však dali zabrať knižnému priemyslu a ceny paperbackov sa zvýšili tiež. Cena papiera totižto vzrástla viac ako po iné roky, čo si môžete všimnúť aj na cenách novo vydaných kníh, ktoré sa opäť dostávajú do luxusnej zóny nákupov.

Art floyd a väzba?

Okrem jedného titulu máme všetko paperbacky a to z jednoduchého dôvodu - cena. Aj koncová a aj v závislosti od počtu výtlačkov jednotlivých titulov. Naša jediná tvrdá väzba bola "vyživená" sponzoringom.

Máme radšej paperback, lebo je na omak chutnejší. A aj skladnejší. :)

Obľúbenosť?

Obe väzby majú rôzne varianty a každá z nich má svojich verných fanúšikov a čitateľov. Je to pre knihomoľov citlivá téma, preto sa do nej púšťať nebudeme.

Jedno je však isté, podstatný je príbeh, ktorý sa v knihe ukrýva. Kniha je nakoniec len spotrebný tovar, inak by sme museli mať všetci doma nekonečné knižnice, nie?

-DV-

PONUKA NÁŠHO KNÍHKUPECTVA