Rozhovor s Annou Em

13.03.2024

V tomto rozhovore nám odpovie na našich 6 otázok autorka Anna Em, ktorá debutovala svojou knihou Kniha Ohňa v roku 2019 a v roku 2024 jej vyjde posledná (štvrtá) časť rovnomennej série Knihy Ohňa.


Tvoj prvý napísaný príbeh.

Ak sa nerátajú krátke poviedky, tak prvý príbeh som napísala v 17 rokoch a bola to práve Kniha Ohňa, ktorú som približne po desiatich rokoch kompletne prepísala do podoby, v akej je.

Tvoja obľúbená postava z tvojich príbehov.

V prvej časti to boli skôr kladné postavy, ako Lili a Trystan. Ale postupom času som zistila, že viac srandy je s tými zápornými. :) A mojou naj postavou je Kristián. Páčia sa mi jeho reakcie, jeho arogantné odpovede, jeho povaha, ktorú som síce vytvorila ja, ale niekedy ani nechápem ako. 😂

Tvoje obľúbené frázy alebo slová, ktoré (ne)používaš v tvorbe. 

Zo začiatku som používala veľmi často slovo "zamumlala" a stále si na to musím dávať pozor.

Priznám sa, že čo sa týka fantasy, vždy som inklinovala k zahraničným autorom.  (Anna Em)

Tvoje veľkolepé autorské plány.

Rozmýšľam, že keď bude vonku aj štvrtá, posledná časť z Knihy Ohňa, tak sa vrhnem na trochu iný žáner a vyskúšam, ako by mi to išlo. Aj keď sú chvíle, kedy mi je ľúto, že príbeh Lili a Trystana je už pri konci.

Tvoje iné kreatívne vyžitie. 

Som rada, že som mala čas dopísať poslednú časť Knihy Ohňa, takže na iné kreatívne vyžitie neostáva čas. 😁

Tvoji obľúbení slovenskí alebo českí autori. 

Priznám sa, že čo sa týka fantasy, vždy som inklinovala k zahraničným autorom. Medzi moja naj patri (klasika) Harry Potter, Eragon, Pán prsteňov a z tých možno menej známych Bohovia Olympu. Pri slovenských autoroch som siahala skôr po romantike. Ako Evita alebo Baja Dolce. Najobľúbenejšieho autora nemám.

Ale postupom času som zistila, že viac srandy je s tými zápornými.  (Anna Em)