Rozhovor s Ivicou Ďuricovou

31.03.2024

V tomto rozhovore nám odpovie na našich 6 otázok autorka Ivica Ďuricová, ktorá debutovala v beletrii svojou knihou Zlaté puto v roku 2016.


Tvoj prvý napísaný príbeh.

Mala som 7 rokov a napísala som rozprávku o psíkovi, ktorý zachraňoval iné zvieratá z horiaceho lesa. :) Prečo práve tento námet, to už naozaj neviem. :-D

Tvoja obľúbená postava z tvojich príbehov.

Vybrať si jednu je naozaj Sofiina voľba... Ale práve teraz mi je najbližšia asi tá posledná - Milica z knihy Kolega z pekla. Je to drzá rebelka, ktorá miluje čiernu farbu, výrazný mejkap a rockovú hudbu. A je to badass workoholička, ktorá už neverí na lásku, no napriek tomu ju stretne. Hoci nikdy nepíšem literárne postavy podľa seba ani podľa iných žijúcich ľudí, práve Milici som prepožičala kus zo svojej rebelskej časti povahy. A hoci by to možno málokto povedal, existuje pár dobre utajených fotiek z mojej mladosti, na ktorých mám výrazné dymové oči, vybíjané rukavičky a čiernu minisukňu a svet ich chvalabohu nikdy neuvidí, keďže som mala to šťastie prežiť svoje rebelské roky bez Instagramu a digitálnej stopy. :-D 

Tvoje obľúbené frázy alebo slová, ktoré (ne)používaš v tvorbe. 

Asi nemám nejaké takéto typické frázy / slová. Jediné, čím som naozaj typická a čitatelia ma vďaka tomu poznajú, sú pútavé opisy lokácií, vďaka ktorým majú po prečítaní mojej knihy chuť navštíviť dané miesto, alebo tak rovno urobia.

Hoci nikdy nepíšem literárne postavy podľa seba ani podľa iných žijúcich ľudí, práve Milici som prepožičala kus zo svojej rebelskej časti povahy. (Ivica Ďuricová)

Tvoje veľkolepé autorské plány.

Dúfam, že budem môcť / vládať písať čo najdlhšie a že sa mi bude stále dariť prepájať oddychovú romantiku s hlbšími témami. Otvárať dôležité témy považujem za poslanie. Rada by som svoju autorskú kariéru povzniesla na medzinárodnú úroveň, uvidíme, či sa mi to podarí. :) 

Tvoje iné kreatívne vyžitie. 

Keď potrebujem vypnúť hlavu, maľujem. Je to jediná činnosť, pri ktorej dokážem nemyslieť. Občas viažem náramky priateľstva a kedysi som zvykla paličkovať, ale už mi to veľmi nedovoľuje chrbtica.

Tvoji obľúbení slovenskí alebo českí autori. 

Je ich veľmi veľa, máme tu obrovské talenty! Hlavne v mladej autorskej generácii vnímam veľký posun k "zahraničnému" spôsobu storytellingu, ktorý mi je veľmi sympatický a sama sa ním riadim. Nebudem však hovoriť žiadne konkrétne mená, lebo by som určite na niekoho zabudla a potom by mi to bolo ľúto. Pomerne často však dávam tipy na čítanie (aj z domácej tvorby) na svojom Instagrame @ivica.duricova, ak to teda niekoho zaujíma, budem rada, ak ma bude sledovať. :)

Otvárať dôležité témy považujem za poslanie. (Ivica Ďuricová)