Rozhovor s J. Levinski

05.03.2024

V tomto rozhovore nám odpovie na našich 6 otázok autorka J. Levinski, ktorá debutovala svojou knihou Iba sekunda v roku 2022 a v roku 2023 jej vyšla kniha Konfigurácia nás dvoch vo vydavateľstve Venupress.

Tvoj prvý napísaný príbeh.

Prvý príbeh bola rozprávka asi tak na 200 slov o nejakom dievčatku z lesa. Nosila vedrom vodu do jazierka, ktoré vyschlo, a jej to bolo veľmi ľúto. Napísala som ho niekedy v druhom-treťom ročníku na základnej škole.

Tvoja obľúbená postava z tvojich príbehov.

To je veľmi ťažké povedať, pretože je to asi vždy tá, o ktorej príbeh píšem. Siriusa mám rada pre jeho zmysel pre humor, cieľavedomosť, Wafley pre jej zranenú, citlivú dušu, Ester pre jej silu a pokoj a Šimona pre jeho vyzretosť a dobré, spravodlivé srdce.

Tvoje obľúbené frázy alebo slová, ktoré (ne)používaš v tvorbe. 

Voľakedy som do textu dávala veľa prechodníkov, ale už si na ne dávam veľký pozor. Asi používam dosť prirovnaní a snáď je celkom markantný môj humor, ktorý je, vraj, prirodzený, nenásilný.


Prvý príbeh bola rozprávka asi tak na 200 slov o nejakom dievčatku z lesa. (J. Levinski)

Tvoje veľkolepé autorské plány.

Tých by bolo. :) Rada by som videla vydaný rukopis, ktorý som dopísala minulé leto. Opäť niečo trochu iné - zahraničné prostredie, akrobati, od nenávisti k láske. A píšem príbeh o jednej z postáv z Konfigurácie. Uvidíme, čo prinesie budúcnosť, teda či prinesie nejaké moje ďalšie knihy do kníhkupectiev. :)

Tvoje iné kreatívne vyžitie. 

Už sedem a pol roka sa venujem vzdušnej silovej akrobacii. Konkrétne pole dance, ale "vzdušná silová akrobacia" znie noblesnejšie, keďže na pole dance je na Slovensku stále stigma. A rada si zahrám na klavíri.

Tvoji obľúbení slovenskí alebo českí autori. 

Asi najradšej mám tvorbu Mišky Ries, ale výborné sú napr. aj Boss a ja od Sary Mie Velinskej, séria Dedička od Majky Danihelovej, Ten ľavý od Baji Dolce. Z českých som čítala iba Hanu a Listopad od Aleny Mornštajnovej a konkrétne Hana bola perfektná.

Už sedem a pol roka sa venujem vzdušnej silovej akrobacii. (J. Levinski)