Rozhovor s Jakubom Miščim

25.03.2024

V tomto rozhovore nám odpovie na našich 6 otázok autor Jakub Mišči, ktorý debutoval knihou Zvrátené mesto v našom vydavateľstve v roku 2017, v ktorom vydal ešte ďalšie dve knihy.


Tvoj prvý napísaný príbeh.

Do svojho prvého príbehu som sa pustil až po ukončení vysokej školy. Mám veľmi rád fantasy príbehy, preto som napísal niečo z podobného súdka. Klasika... príšery, hrdinovia, boj dobra proti zlu.

Tvoja obľúbená postava z tvojich príbehov.

Nemám obľúbené postavy, favoriti pre mňa neexistujú. Každá postava je niečím špecifická, páči sa mi vytvárať rôznorodé charaktery pre celkovú vyváženosť deja. A vzhľadom na príbehy, ktoré píšem, ani nevznikne čas obľúbiť si niekoho – nikdy neviem, ako to s danou postavou dopadne.

Tvoje obľúbené frázy alebo slová, ktoré (ne)používaš v tvorbe. 

Nemyslím, že by som pri písaní vedome používal nejaké obľúbené slová či frázy. Skôr si dávam pozor na to, aby som zbytočne neopakoval rovnaké slová. A takisto sa musím kontrolovať, aby som nepoužíval české výrazy, keďže čítam veľa kníh po česky.

Nedávno som si založil hororový podcast Krutohlav, do ktorého postupne pridávam krátke temné príbehy. (Jakub Mišči)

Tvoje veľkolepé autorské plány.

Momentálne fungujem v úspornom režime, nepíšem žiaden román, som pohltený prácou. Iba doťahujem do konca niektoré staršie projekty, najbližšie mi vychádza česká verzia knihy Zámok. Podpísal som aj zmluvu na hororovú novelu s českým vydavateľstvom Golden Dog, ktorá vyjde aj v nemeckej verzii. Takisto by som bol rád, keby svetlo sveta uzrel aj sci-fi YA rukopis Letargickí, ktorý som napísal ešte v roku 2019... ale to všetko je hudba budúcnosti, riadim sa tým, že čo má byť, to bude.

Tvoje iné kreatívne vyžitie. 

Nedávno som si založil hororový podcast Krutohlav, do ktorého postupne pridávam krátke temné príbehy. Rýchlo som zistil, že tvoriť a narozprávať príbehy pre podcast je náročnejšie, ako sa zdá. Je to však kreatívna výzva, ktorá ma momentálne napĺňa.

Tvoji obľúbení slovenskí alebo českí autori. 

Väčšinou sa v mojich rukách ocitne zahraničná tvorba, ale Jozef Karika má pár výborných titulov, takisto Juraj Červenák. Čo sa týka ženského osadenstva, tak veľmi držím palce Ivete Pernišovej, aby čo najskôr dokončila záverečnú časť svojej sci-fi trilógie. Spomedzi českých autorov jednoznačne vedie Jiří Kulhánek a František Kotleta, pri ich dielach dokážem výborne zrelaxovať.

Nemám obľúbené postavy, favoriti pre mňa neexistujú. (Jakub Mišči)