Rozhovor s Katarínou Púčekovou

21.03.2024

V tomto rozhovore nám odpovie na našich 6 otázok autorka Katarína Púčeková, ktorá debutovala svojou knihou Si môj osud v roku 2019 a v roku 2024 jej vyjde posledná (tretia) časť série Kto som? v našom vydavateľstve Art Floyd. Jej najnovšia kniha Rozhovory s drakmi vyšla nedávno vo vydavateľstve Enribook.


Tvoj prvý napísaný príbeh.

Moje prvé príbehy boli krátke poviedky. Väčšinou to bolo tak, že mi napadla určitá scéna do príbehu. Bola som pre ňu nadšená. Napísala som ju niekde. Potom som na to zabudla. A takto sa to opakovalo. Neskôr, asi keď som mala 15 prišiel väčší impulz a vznikla moja prvá kniha Si môj osud, ktorá bola aj publikovaná.

Tvoja obľúbená postava z tvojich príbehov.

Mám rada Týra z knihy Rozhovory s drakmi. Je dobrosrdečný a vtipný, v podstate také svieža odľahčenie príbehu. Veľmi ľahko sa s ním vychádza a pri písaní si nerobí, čo chce ako veľa iných postáv.

Tvoje obľúbené frázy alebo slová, ktoré (ne)používaš v tvorbe. 

Vždy si musím dávam pozor, aby som nepoužila rovnaké slovo aj o pár riadkov nižšie, keď píšem o určitej téme (občas mi to vôbec nejde).

Písanie je veľkou časťou môjho života.  (Katarína Púčeková)

Tvoje veľkolepé autorské plány.

Najbližšie plánujem vydať poslednú časť série Kto som? Bude to bomba 😊 Okrem toho mám rozrobený jeden ďalší rukopis. Je na ňom treba ešte veľa pracovať, ale postupne sa celkom vyfarbuje do štýlu "romantasy". Ale uvidíme, čo budúcnosť prinesie.

Tvoje iné kreatívne vyžitie. 

Písanie je veľkou časťou môjho života. Ale skúšala som už všeličo. Nič mi nešlo tak ako písanie. A zatiaľ moc neostáva čas skúšať ďalej.

Tvoji obľúbení slovenskí alebo českí autori. 

Doteraz som dosť čítala zahraničných autorov. Ale v poslednej dobe sa pomaly dostávam aj k tým slovenským autorom. Patria k nim napríklad Vladimíra Šebová alebo Michala Baránková. Ale určite nekončím, chystám sa čítať omnoho viac slovenskej tvorby.

Väčšinou to bolo tak, že mi napadla určitá scéna do príbehu. Bola som pre ňu nadšená.   (Katarína Púčeková)