Vzhľad vs. obsah

13.06.2024

Čo si prvé všimnete na knihe? Je to obálka?

Načo je obálka?

Pôvodnou funkciou obálky bola ochrana samotnej knihy. Mala jednoduchý vzhľad a skrášľovali ju prípadné ornamenty. Až 400 rokov po vzniku kníhtlače sa zvýšila produkcia kníh a tým pádom začal boj o lepšiu predajnosť.

V dnešnej dobe slúži obálka primárne ako marketingový nástroj, ktorý má lákať kupcov, čiže čitateľov. Predsa len sú štyri veci, ktoré sledujeme pri výbere - názov knihy, meno autora, obálku a anotáciu.

Je obálka dôležitá?

Nesúď knihu podľa obalu.

Ale nie je práve obálka prvá vec, čo nás zmyslovo zasiahne? Ale aj tu platí - sto ľudí, sto chutí. Niekto dáva prednosť kresbe/grafike, niekto fotografii a niekto čírej jednoduchosti.

Mohli by sme tvrdiť, že obálka je primárne dôležitá pre nových čitateľov, fanúšikovia idú často po mene alebo obsahu.

Rovnaká obálka?

Už sa vám určite stalo, že ste videli knihy, ktoré sa na seba podobajú alebo majú dokonca rovnaký motív (často sú zdrojom fotobanky). Slávny autor môže iného autora potiahnuť, zlá kniha zas spraviť autorovi škodu.

Niektoré kúsky z fotobanky evokujú radovú zástavbu, ale všetko má svoje pre aj proti. Veď koniec-koncov aj rovnaký štýl sa môže pretaviť do "nudy".

Matná, lesklá, 3D?

Krása modernej doby a technických vymožeností sa vie krásne pretaviť do najrôznorodejších druhov obálok.

Lesklý lak, 3D vystupujúce prvky, reliéfy - možností je veľa a kreativite sa medze nekladú. Určite máte aj vy svoje obľúbené obálky, na ktoré sa neviete vynadívať.

A kde sme nechali obsah?

V konečnom dôsledku je dôležitý obsah. Veď na knihu sa dá nahodiť obal a ním si nielen ochrániť drahocenný poklad, ale aj zneviditeľniť obálku ktorá sa nám nemusí páčiť.

Pri rozhovoroch s ostatnými sa zameriavate viac na samotný text, než na obálku. Tú viete ohodnotiť hneď, ale textu sa jednoducho neviete nabažiť.

Odráža obálka obsah?

Obálky poväčšine odrážajú obsah knihy, ale určite ste narazili aj na kúsky, ktoré tvoria povestné výnimky. Pritom je to najrýchlejšia cesta ako ukázať čitateľom aspoň malý náznak, o čom kniha bude.

A keďže svetlo je rýchlejšie ako zvuk, skôr sa dostanete k obálke ako k slovám, ktoré tvoria anotáciu a ktoré si prečítate. Fyzika je jednoducho všade. :)

Vydavateľstvá a obálky?

Obálkou môže vydavateľstvo (alebo autor) upútať čitateľa, ale aj komunikovať svoju značku. Častokrát vidíte, že podľa obálky viete odhadnúť v akom vydavateľstve kniha vyšla. Akú formu zvolia, je na nich a na ich finančných možnostiach. Častokrát je grafik či autor obálky z pohľadu čitateľa nedocenený umelec. Pri koľkých knihách ste si pozreli, kto vytvoril tú krásu?

-DV-

Ktorá obálka patrí medzi vaše najobľúbenejšie?